Kapsama alanı dışı da bile 112 - Acil Arama nasıl...
Reklam
Reklam
Berat Yıldırım

Berat Yıldırım

Teknoloji & Bilim

Kapsama alanı dışı da bile 112 - Acil Arama nasıl gerçekleşiyor?

21 Temmuz 2018 - 02:47

Herhangi bir çekim alanında olmazsanız ve hatta sim kartınız olmasa bile 112 - Acil Çağrı hattını arayabilmeniz mümkün. Peki aynı aramalar normal bir numara araması için de mümkün müdür? Elbette mümkündür.

Kullandığımız simkartlar aslında telefonumuza kimlik kazandıran ve kullandığımız operatörün en yakın baz istasyonu aracılığıyla hedeflediğimiz bir numarayla iletişim kurmamızı sağlayan aracılardır. 

112 Acil Numaralar - tüm operatörlere tanımlanmış ve baz istasyonları tarafından anlamlı bir numara olarak kabul edilmektedir. Diyelim ki sizin numaranız +9058921234567 ve bu numaranız operatörler tarafından acil çağrı olarak kabul edilseydi, ülkemiz sınırları içerisindeki herhangi bir telefondan simkartsız sizleri ücretsiz arayabilmek mümkün olabilirdi.

Peki telefonun çekmediği en uzak bir alanda bile 112 - Acil Çağrı araması neden yapılabilmektedir?

Hangi operatör olursanız olun ya da herhangi bir simkart kullanmıyor olun bu numarayı aradığınız zaman operatörler sizin numarayı tanımlı ve anlamlı bir ifade olarak kabul etmekte ve operatöre bağlı kalınmaksızın en yakın baz istasyonu aracılığıyla hedeflediğiniz numarayla iletişim kurmanız sağlanmaktadır.

Peki operatörümün çekmediği alandan başka bir operatörün baz istasyonu kullanılarak arama yapmak ya da almak müdür? 

Yukarıda da belirttiği gibi simkartlar telefonunuza sadece kimlik kazandırmakta ve sahip olduğunuz operatörün en yakın baz istasyonu aracılığıyla iletişim kurmanızı sağlamaktadır. Şayet operatörler arası anlaşma olsa idi, operatörünüz çekmediği zaman en yakınızdaki başka bir operatörün istasyonuyla çağrı yapabilmeniz ve alabilmemiz mümkün olabilirdi. 

112 Çağrıları telefonun hiç çekmediği alanlarda nasıl arama yapabilmekte ?

Telefonun hiç çekmediği alanlarda, küçük bir baz istasyonu kurularak sadece 112 için aramanin yapılabileceği sistemler kurulmakta ve böylece aramalar herhangi bir  operatore bağlı kalmadan hedef noktaya gidebilmektedir.

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum