Reklam
Reklam
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Murat Sevgi
murat.sevgi@hotmail.com

Parklar Kentlerin Akciğerleridir

11 Kasım 2019 - 16:39

Kurucusu olduğum ve sözcülüğünü yürüttüğüm Park Olsun Platformu olarak desteklediğimiz, ÇORLU'nun şehir merkezinde Eski Hastaneler Bölgesi olarak isimlendirdiğimiz; Omurtak Caddesi, Atatürk Bulvarı ve Şinasi Kurşun Caddesi ile çevrili üçgenin içinde kalan arazinin en büyük bölümünü oluşturan Tarihi Çorlu Asker Hastanesi binası ve binanın içinde bulunduğu arsa ile ilgili Edirne Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu (EKVKBK) 26 Aralık 2017 Salı günü toplanmıştı.
EKVKBK, bu toplantısında; "Park" yapılması için mücadele ettiğimiz Çorlu Eski Hastaneler Bölgesindeki askeri arazinin ifraz işlemi ile ayrılan parselindeki Tarihi Çorlu Asker Hastanesi binasından kaynaklanan tescilin kaldırılması talebini REDDETTİ. Böylece Nisan 2016 tarihinde 80.000 metrekarelik bölümün için tescil kararı her iki parsel için de devam etmektedir.
Bu gelişmeler sonucu Kasım 2018 tarihinde şehrimizi ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM ve Mart 2019 tarihinde Millet Bahçesi yapılacak alanda incelemeler yapan TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP tarafından eski asker hastanesini içine alan 80 dönümlük alana komşu 16 dönümlük eski devlet hastanesinin ve 80 dönümlük alanın içerisinde kalan komutan konutunun bulunduğu yaklaşık 30 dönümlük alanın millet bahçesi olacağını açıklamasına müteakip hem eski devlet hastanesine ait metruk binaların yıkımı gerçekleştirilmesi kamuoyunda umut verici gelişmeler olarak algılanmış buna ek olarak yapılması planlanan millet bahçesi alanının tescilli eski asker hastanesini de kapsayacak şekilde genişletilmesi için temennilerin tüm Çorlu halkı tarafından yetkili makamlara her platformda birçok defa dile getirilmiştir.
Bu kapsamda Nisan 2019 tarihinde Edirne Kültür Varlıkları Bölge Koruma Kurulunca tescilli alanların koruma sınırlarının güncellenmesi aşamasında hem Eski Asker Hastanesi hem de mevcut Orduevi Binasının koruma sınırları rutin çalışması sonucu güncellenmiş özellikle eski asker hastanesinin bulunduğu parsellerin koruma sınırının mevcut hali ile kalmasına hükmetmiş ve koruma sınırlarında herhangi bir değişikliğe gerek görmemiştir.
 Fakat tüm bu umut verici gelişmelerin ardından yapılan bu güncelleme çalışmasına Mayıs 2019 tarihinde 5. Kolordu Komutanlığı tarafından itiraz edilmiş ve Haziran 2019 tarihinde Edirne’ de yapılan kurul toplantısında bir karara varılamamış ve ileriki bir tarihte yerinde inceleme kararı verilmiştir.
Bu durum, 25 Eylül 2019 Çarşamba günü Çorlu'da gerçekleştirilecek EKVKBK toplantısında tekrar gündeme gelecek. Edirne Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'ndan, Cumhuriyet Dönemi ANIT ESERİ olarak koruma altına aldığı Eski Asker Hastanesi nedeniyle verilen koruma sınırı Atatürk Bulvarı kenarında bulunan parseli dışarıda bırakarak küçültmesi istenmektedir.
ÇORLU HALKI OLARAK; şehrimizin siyasi partileri, sivil toplum kuruluşları, akademisyenleri ve vatandaşları ile el ele vererek desteklediğimiz, İmza kampanyası ile gündeme getirdiğimiz PARK OLSUN projesinin tereddütsüz arkasındayız!
Koruma kaldırılarak yapılaşmaya açılmak istenen arazi şehir merkezinin ana omurgalarından üçünü oluşturan Omurtak Caddesi, Atatürk Bulvarı ve Şinasi Kurşun Caddesi için önemli bir nefes alma bölgesidir. Hem araç, hem de yaya trafiğinin en yoğun yaşandığı kilit noktada yapılacak yoğunluk düşürme planlaması ve şehir merkezinde nefes alınabilecek bir yeşil alan oluşturma çalışması olarak PARK ALANLARI beklerken şehir için trafiği boğacak bir planlamaya zemin hazırlamak tarihi bir hata olur!
Bu hata; gelecek süreçte şehrin gelişiminde önemli köşe başlarından biri olarak her fırsatta ve geri dönülmesi çok güç bir yapılaşma olarak önümüze çıkar.
Şehir içerisindeki askeri alanları şehir dışına alınması ve bu alanların parklarla donatılması ile ilgili irade açıkça beyan edilmişken; böylesi bir girişimin sonuçları hiç de iyi olmaz!
Tarihi Asker Hastanesi Binası nedeniyle EKVKBK tarafından koruma altına alınan yaklaşık 80 dönüm olan Milli Savunma Bakanlığı'na tahsisli alanın yapılaşma tehdidine karşı duyarlılığı tüm halkımız adına yetkililerden bekliyoruz.
EKVKBK'nun resmi kararı 8 Ekim 2019 tarihinde yayınlandı. Kararda "Muhittin mahallesi, 277 ada 78 parsel (e:73 parsel) sayılı taşınmazın, 277 ada 77 parselde (e:73 parsel) yer alan tescilli Asker Hastanesi binası bitişiğinde olması nedeniyle belirlenen korunma alanının kadastral sınırlarına göre düzeltildiği şekli ile uygun olduğuna... karar verildi" denilerek koruma kaldırılmadı. Yani; şimdilik değişen bir şey yok.
 Yapılaşmaya karşı, yeşilden yana bir uğraşın içinde 7-8 yılı harcadık, elimizden geldiğince devam edeceğiz. "Parklar şehirlerin akciğerleridir" sloganıyla PARK OLSUN şiarı ile yolumuza, davamıza, mücadelemize devam edeceğiz.
Hep sevgi ile kalın.
 
 Murat SEVGİ
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum