Reklam
Reklam
Yeliz Yeşil

Yeliz Yeşil

Yeliz Yeşil
yelizyesil@trakya.edu.tr

ÜNLÜ KİŞİSEL GELİŞİM YAZARI LOUİSE HAY'İN SÖZLERİNİ YORUMLAMAK-(I.bölüm)

22 Mart 2021 - 19:21

        Köşemde genel olarak akademik çalışma alanımla ilgili yazılar yazıyorum. Bu yazımda olduğu gibi farklı olarak bazen bazı yazılarımda bölümler halinde ünlü kişisel gelişim yazarı Louise Hay'in kitaplarından insan hayatına dokunan cümlelerine değinip, yorumlamaya çalışacağım.Umarım hayata olumlu bakışı sizlerin hayatlarına da dokunur.
         Louise L. Hay 8 Ekim 1926 yılında Kaliforniya’da doğmuştur. Yazar çocukluk dönemi ile birlikte geçirdiği ağır deneyimler sonucunda kendini büyütmüş bu yöntemleri insanlara da öğretmiştir. Orta yaşlarda yakalandığı kanser hastalığını içsel gücü ile iyileştirmiştir. Yetiştirdiği öğrencileri onun yöntemlerini her zaman temel almışlardır. Bu alanda kitaplar yazmıştır. Başkalarını eğitmiş ve dünyada sayılı kişisel gelişimciler arasına girmeyi başarmıştır. Louise L. Hay 1980’li yıllardan itibaren tüm dünyada insanın kendisini ve hayatının her alanını iyileştirme akımının öncülerinden olmuştur. Yazarın kişisel gelişim alanında kaleme aldığı kitapları bir milyondan fazla satış rakamına ulaşmıştır. Louise Hay House isimli bir şirket kurmuştur. Bu firmaya önce evinin salonunda başladı ve hızla ünlü yazarların ve uzmanların kitaplarının yayınlandığı oldukça başarılı bir şirket haline geldi. Yazar 81 yaşında iken kendi filmini yaptı. Yazar 89 yaşına kadar San Diego’da Bahçecilik ve danslarla ilgilendi.  30 Ağustos 2017 yılında Kaliforniya’da yaşama veda etmiştir (kaynak:https://kidega.com/yazar/louise-l-hay-136155).
        Louise Hay'in yazar olarak yer aldığı "Hayat Sizi Seviyor" adlı kitaptan birkaç cümleye değinelim. "Hayatın sizi sevmesine izin vermek-kendinizi  olabildiğince çok sevin ve hayatın tamamı da bu sevgiyi size geri yansıtsın" Louise Hay'in bu cümlesinden de anladığımız üzere olumsuz koşullarla elbette karşılaşabiliriz ama önemli olan hayatın iyi taraflarına odaklanmak, umudunuzu yitirmemek, başarabileceğinize inanmak, kendine güvenmek ve hayatta güzel sürprizlerle karşılaşabileceğinize dair umudunuzu yitirmemektir. 
      "Ne istersen olabilirsin, ne istersen yapabilirsin, ne istersen olabilirsin,tüm hayat seni destekliyor" Louise Hay yine bu cümlesinde de hayatta çabalamaya ve uğraşmaya devam etmek gerektiğini vurgulamaktadır. "Geleceği İyileştirmek-düşündüğümüz herşey geleceğimizi yaratır". Louise Hay bu cümlesinde de olumlu düşünmenin bireyin hayata olumlu bakmasını sağlayarak hayata dair planlar yapmasını, hayatta olumsuzluklarla karşılaşsa da hayat tablosunu yeşilliklerle boyamaya devam etmesini, gökyüzüne, güneşe,denize doyasıya bakmasını, kendini tanıyarak yol çizmesini ifade etmektedir.
     Louise Hay şöyle diyor: "Genelde kişisel sevgisizlik yüzünden, kendimize on bin farklı şekilde acı çektirebiliyoruz.Kendimizi sevmeyi bıraktığımız zaman, kendimize karşı nazik olmayı da bırakıyoruz. Şefkat azaldıkça kalbin bilgeliği de susuyor.Korkunun yolunu takip etmeye başlıyoruz. Sevgiyi hep yanlış yerlerde arıyoruz. Kendimiz dışındaki yerlerde mutluluğu arıyoruz. Başarıyı kovalıyor ama asla onu elde ediyor hissine kapılmıyoruz". İnsanın kendini tanıması, sevmesi, içindeki ışığı ve yeteneği farketmesi ona ummadığı mucizeler ve güzellikler getirecektir. İçinizdeki ışığı farkedin ve kendinizle barışık olun. Farketmediğiniz mutluluk yanıbaşınızda belirecektir. Bir daha ki Louise Hay köşesinde buluşmak üzere, iyi günler diliyorum...