Reklam
Reklam
Yeliz Yeşil

Yeliz Yeşil

Yeliz Yeşil

DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ

11 Ekim 2020 - 14:53

        11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’dür. BM tarafından alınan kararla 2012 yılından beri “11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü” olarak kutlanmaktadır. Bu önemli günde dünyada cinsiyetinden dolayı ayrımcılığa uğrayan kız çocuklarının yaşamlarını daha iyi hale getirmek için  bilinçlendirme ve farkındalık yaratmaya çalışılmaktadır.
        BM ve UNICEF verilerine göre, dünyada 131 milyon kız çocuğu okula gidememektedir. 15-29 yaş arası genç kadınların iş ve eğitim fırsatlarından yararlanma olasılığı erkeklere göre 3 kat daha azdır. Çalışmayan ve okumayan genç kesimin yüzde 76'sını genç kadınlar oluşturmaktadır. Son 15 yılda uluslararası toplum, kız çocuklarının yaşamını erken dönemden itibaren düzeltmede önemli ilerleme sağlasa da özellikle orta ya da düşük gelir düzeyine sahip ülkelerdeki her 10 genç kadından dokuzu cinsiyet ayrımcılığı, yoksulluk ve diğer dezavantajlarla karşılaşmaktadır (Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/egitim/bm-ve-unicef-131-milyon-kiz-cocugu-okula-gidemiyor-40983624).
        Son yıllarda kız çocuklarının okula gitme oranı artmakla beraber, iyileştirmelerin artarak devam etmesi önemlidir. Özellikle çocuk yaşta evliliklerin azaltılması, eğitime ve birçok alana erişimlerinin önündeki engellerin kaldırılması, her türlü istismarın ortadan kaldırılması kız çocukları açısından önem taşımaktadır. Ayrıca eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, toplumda eğitim yoluyla bilinçlendirme çalışmalarının yapılması, toplumsal cinsiyete dayalı önyargıların kırılması gereklidir.
Dünyada kız çocuklarının önündeki engelleri bütünüyle kaldırmak ve onların hayallerini gerçekleştirmek, onları desteklemek toplumlarının ilerlemesi için elzemdir. Kız çocuklarının güçlendirilmesi gelecek nesilleri güçlendirmektir. Dünya Kız Çocukları gününüz kutlu olsun…