Reklam
Reklam

Tekirdağ Yüksek Riskli İller Arasında

Rahim Taşkın/Ünzüle Coşkun (Çorlu Haber) - Sağlık Bakanlığı 'Türkiye Enfeksiyon Risk Haritası' oluşturdu. Bu kapsamda Tekirdağ “yüksek riskli” bölgeler arasında yer aldı.

Tekirdağ Yüksek Riskli İller Arasında
Editör: Çorlu Haber
21 Şubat 2021 - 12:35
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan normalleşme sürecinin iller bazında olacağını duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı kritik açıklada, “Mart aşılamada çok büyük mesafe kat edeceğimiz ve inşallah gerçekten oldukça yüksek rakamları göreceğimiz bir ay olacaktır. İllerimizi Sağlık Bakanlığımızın kriterlerine göre dört gruba ayırarak Mart ayı başı itibariyle kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz. İllerimizi vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandıracağız. Normalleşme takvimini de buna göre yürüteceğiz." dedi.
Bu açıklamalar sonrası, yeni planlamalar yapıldı. Sağlık Bakanlığı, riskli grupların üzerinde hassasiyet oluşturulabilmesi ve bölgesel bazda çalışmaların başlatılması için bir harita oluşturdu. "Türkiye Enfeksiyon Risk Haritası" başlığıyla bakanlığın internet sitesinde yayınlanan bu harita, iller bazında vaka sayısı ve bulaş seviyesine göre belirlenen risk miktarını gösterdi. Türkiye, harita üzerinde 4'e bölündü. Haritada yer verilen renkler haftalık vaka sayısına göre belirlendi. Harita üzerinde Tekirdağ'ın yer altığı bölüm ise "turuncu" renk ile işaretlendi. Bu gruplar kırmızı, turuncu, sarı ve yeşil renklerle anlatıldı.
Kırmızı çok yüksek risk, turuncu yüksek risk, sarı orta risk, yeşil ise düşük risk bölümünde yer aldı. Tekirdağ bu gruplar arasında turuncu renkle "yüksek riskli” iller arasına yerleşti. Bölgesel çalışmalar için bu harita büyük önem taşıyor.
Mavi olan illerde normalleşme başlayacak. İller için alınan tedbirlerde yapılacak değişiklikler 2 haftalık izleme sonrasında belirlenecek. Böylece o illerde yaşayanlar, kısıtlamaların tekrar gelebileceğinin farkında olarak hareket edecek. Kısıtlama önlemlerinin arıtılıp artırılmayacağı puanlandırma sistemi ile belirlenirken, bu iller 4 kriter çerçevesinde değerlendirilecek.
İllerdeki 7-14 günlük vaka sayıları, testte pozitiflik oranları, yoğun bakım doluluk kapasiteleri ile servislere yeni hasta yatış durumu ve illerdeki aşılama durumunu göre puanlama yapılacak. Kısıtlamalar il özelinde belirlenecek Kısıtlamaya uymayan illerde alınacak önlemler o il özelinde uygulanacak. Böylece vaka sayısının azaldığı ve tedbirlere dikkat edilen iller, getirilen ekstra kısıtlamalara tabi tutulmayacak. Kısıtlamanın artırıldığı illerde yaşayan vatandaşlar ise uygulama sayesinde yaptıkları hataların farkına daha kolay varacak.
DÜŞÜK RİSKLİ Yüz binde 10’un altında vaka görülen iller mavi.
ORTA RİSKLİ Yüz binde 11-35 arası vaka seyri görülen iller sarı.
YÜKSEK RİSKLİ Yüz binde 36-100 arası vaka seyri görülen iller turuncu.
ÇOK YÜKSEK RİSKLİ Yüz binde 100’ün üstünde vaka seyri görülen iller kırmızı.


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum