Reklam
Reklam

Tekirdağ'da Sigara İçilmesi Yasaklandı, 65 Yaş ve Üzerine Kısıtlama Getirildi

Tekirdağ Hıfzıssıhha Kurulu'nca kentte artan koronavirüs vakalarına karşı yeni kararlar alındı. Kararlara göre, sokaklarda sigara içilmesi yasaklandı, 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların 10.00­-16.00 saatleri dışında sokağa çıkmaları yasaklandı.

Tekirdağ'da Sigara İçilmesi Yasaklandı, 65 Yaş ve Üzerine Kısıtlama Getirildi
Editör: Çorlu Haber
11 Kasım 2020 - 23:47

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım Başkanlığı'nda toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, kentte artan koronavirüs vakalarına karşı yeni kararlar aldı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında, kent genelinde kamuya açık alanlarda yürürken sigara içilmesine yasak getirildi. Ayrıca 65 yaş ve üstü vatandaşların 10.00­-16.00 saatleri dışında sokağa çıkmaları yasaklandı.

İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararlar şu şekilde açıklandı, "İçişleri Bakanlığı’nın 14533 Sayılı Genelgesi ve İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 102 Nolu Kararı ile meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) herhangi istisna olmaksızın maske takma zorunluluğu getirilmişti.
Ancak özellikle vatandaşlarımızın kalabalık şekilde bulunduğu/bulunabileceği cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içtiğinden bahisle/bahanesiyle bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları görülmektedir.
Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen Koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşımaktadır.
Bu nedenle maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 12.11.2020 tarihinden itibaren Tekirdağ İlimizde vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu/bulanabileceği cadde ve sokaklar (özellikle trafiğe kapalı olanlar), ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda/bölgelerde sigara içme yasağı getirilmiştir. Bu yasağa ilişkin cadde, sokak, meydan gibi yerler Kaymakamlıklarca belirlenecektir.
İçişleri Bakanlığı’nın 13102 Sayılı Genelgesi ve İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 96 Nolu Kararı ile 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sokağa çıkmalarına yönelik uygulamanın il bazlı yapılacak analizlere (hasta ve temaslı kişi sayısı, ağır hasta, yatan hasta sayıları ve 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorilerdeki oranı vb.) göre İl Hıfzıssıhha Kurulumuzca belirlenmişti.
Bu doğrultuda, Koronavirüs salgınının hasta ve temaslı kişi, ağır hasta, entübe, vefat sayıları ile 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorilerdeki oranında yaşanan artışı nedeniyle 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın gün içerisinde saat 10:00-16:00 arasında sokağa çıkabilmeleri, bu saatler dışında sokağa çıkmamaları kararlaştırılmıştır" denildi. 
Alınan kararlarda uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282. maddesi gereğince idari para cezası verileceği kaydedilen açıklamada, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195. maddesi kapsamında adli işlem uygulanacak.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • U.S.
    3 hafta önce
    Haftada 2 gün okul çıkış saatlerinde torununu almaya gidecek dedeler/büyükanneler ne yapacaklar.