Reklam
Reklam

Tekirdağ'da Kalkan Kısıtlamalar Belli Oldu

Tüm Türkiye’de gözlerinin üzerinde olduğu ‘kademeli normalleşme’ döneminin ilk kabine toplantısı sona erdi. Toplantıda düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak dört kategoriye ayrılan illerdeki risk durumuna göre lokantaların açılmasından yüz yüze eğitime, hafta sonu yasaklarından hafta içi kısıtlama saatlerine kadar kademeli normalleşme kararları alındı.

Tekirdağ'da Kalkan Kısıtlamalar Belli Oldu
Editör: admin
01 Mart 2021 - 20:30
Reklam
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kademeli normalleşme çerçevesinde bugün uygulamaya geçen “yerinde karar” döneminin ilk kabine toplantısına başkanlık etti. Beştepe’de saat 15:55'te başlayan toplantıda, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri konusunda kabineye kapsamlı bir sunum yaptı. Koca, mutasyonlu virüsün hangi illerde ne durumda olduğunu, illerdeki vaka tablosunu, alınabilecek tedbirleri ve esnetme önerilerini kabine üyelerine anlattı.
Toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kameralar karşısına geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasında, “ 100 bin nüfusa düşen vaka sayısı başta olmak üzere çeşitli kriterlere göre illerimizi sınıflandırdık. 81 vilayetimizi renklere ayırdık. Her hafta risk durumuna göre değerlendirilecek. Valiliklerimiz başkanlığındaki il hıfzıssıha kurumuzu yeni düzenlemeler girecektir. İlleri mavi-sarı-turuncu-kırmızı diye sınıflandırdık. Tedbirlerin sıkılaştırılması veya gevşetilmesi kararı iyileşme veya kötüleşme durumuna göre verilecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tekirdağ’ın yüksek riskli iller arasında olduğunu açıkladı. Yeni kontrollü normalleşme sürecinde 'Yüksek Riskli İller(turuncu)' kategorisinde yer alan Tekirdağ’da kısıtlamalar şu şekilde devam edecek,

*Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması bir müddet Pazar günü devam edecek. Akşam 21 sabah 05 arasında sokağa çıkma kısıtlaması tüm ülkede sürecek.

*Okullar tüm okul öncesi eğitim kurumları ilkokullarda 8. ve 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacak sadece liselerde yüz yüze eğitim sınavı yapılacak.

*Restoran, kafetarya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler sabah 7.00 ile 19.00 arasında faaliyetlerini yüzde 50 sınırlama ile sürdürecektir.

*Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye'de normale döndürülecek. İhtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapılabilecektir. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubu vatandaşlarla ilgili düzenleme arttırılacak

*Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşlar genel kurulları katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabileceklerdir.

*Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum