Reklam
Reklam

'Çorlu KODER' ile Kötü Kokular Kontrol Altında!

Çorlu Belediyesi ile Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanlığı arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında ‘Koku Derecelendirme (KODER) Mobil Uygulama Projesi’ hayata geçirildi.

'Çorlu KODER' ile Kötü Kokular Kontrol Altında!
Editör: Çorlu Haber
05 Ekim 2020 - 11:37
Reklam

Çorlu Belediyesi ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi’nin birlikte yürüttüğü proje kapsamında Çorlu halkının yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla yürütülen çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Çorlu Belediyesi tarafından yayınlanan “Çorlu İçin Çözüm Odaklı Proje Anketi”nde Çorlu halkı tarafından yapılan oylamalar sonucunda en çok talep edilen projelerden biri olan Koku Derecelendirme (KODER) Mobil Uygulama Projesi ile Çorlu halkının ikamet ettiği adresten ya da bulunduğu konumdan anlık koku memnuniyeti değerlendirmelerini yapabilecekleri bir mobil aplikasyon oluşturuldu. Proje ekibinde Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer’in (Proje Koordinatörü) yanı sıra Arş. Gör. Dr. Can Burak Özkal (Proje Yöneticisi) ve Arş. Gör. Burak Sevinç yer alıyor.
Mobil Uygulama Yayında
2020 yılının mart ayında başlanan çalışmalara bağlı olarak yürütülen, “Çorlu’da Emisyonlardan Kaynaklı Koku Şikâyetlerinin İzlenebilirliğini sağlamak amacıyla Koku Derecelendirme (KODER) Mobil Uygulamasının Geliştirilmesi Projesi” kapsamında Çorlu KODER (Koku Derecelendirme Mobil Uygulaması) geliştirildi.Projeyi tanıtmak ve daha geniş kitlelere ulaştırabilmek amacıyla kurulan ‘www.corlukoder.com’ isimli internet sitesinden vatandaşlar KODER mobil uygulaması ile ilgili daha fazla bilgi alabilecek.
Yaklaşık 250 kişi tarafından kullanılarak test aşaması tamamlanan mobil uygulama Google Play Store ve Apple App Store üzerinden indirilebiliyor. Uygulamayı cihazına indiren herkes kullanabiliyor fakat koku derecelendirmeyi yalnızca Çorlu’da ikamet eden kişiler yapabiliyor.
‘Bilim İnsanlarımızla Ortak Projeler Hazırlıyoruz’
Test aşaması tamamlanan KODER projesi hakkında konuşan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, “Her gün büyüyen ve gelişen kentimiz beraberinde pek çok sorunu da getirebiliyor. Bizler Çorlu Belediyesi olarak kentimizin sorunlarına yetişmeye çalışıyoruz ve değerli bilim insanlarımızla ortak projeler hazırlayarak bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Namık Kemal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanımız Sayın Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer başta olmak üzere değerli hocalarımıza projemize vermiş oldukları emek ve kentimize sağladıkları katkı dolayısıyla teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.
Çorlu sınırları içinde kötü kokuları kontrol altına almak ve koku sorununa çözüm bulmak için aşağıdaki linklerden siz de Koku Derecelendirme Mobil Uygulamasını telefonunuza indirerek yaşadığınız bölgedeki havanın kalitesini değerlendirebilirsiniz:
Google Play Store:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.corlubel.koder&hl=tr
Apple App Store:
https://apps.apple.com/tr/app/%C3%A7orlu-koder/id1527317162?l=tr
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Yunus Durgut
  2 hafta önce
  Cumhuriyet mahallesinde lağımı saldınız kokudan durulmuyo
 • Kaan Çelik
  3 hafta önce
  Hıdırağa Ahmet Taner Kışlalı bölgesinde koku hiç bitmiyor.inşallah bu alet sayesinde beldiye bu kokuya çare bulur.