Reklam
Reklam
Ünzüle Coşkun

Ünzüle Coşkun

Ünzülece

Tren Kazasında İlk 3 Saat

09 Temmuz 2018 - 19:52

Yaşadığımız tren kazasının acısı tüm evlere düştü. Biz gazetecilerin işlerinin çok kolay olduğunu düşünenler için söylüyorum o manzaranın tarifi yok olamazda...

17.25 gibi yaşanan feci olayın ihbarını aldık ve olay yerine ulaşmaya çalıştık. Her gelen ihbarda farklı bir adres verildi kimse olay yerinin tam adresine ulaşamadı. Olayı gören bir çiftçinin ihbarı bizi tam adrese ulaştırdı. 2 kilometre kadar koşmanın ardından bölgeye ulaştık ve ilk olarak sağlık ekipleri ile itfaiye ekiplerine tam konumu bildirdik.

Tamamen can pazarı yaşanıyordu şoka girenler, yakını için ağlayanlar kurtarın diye bağıranlar...

Makinist sağlık ekiplerine tam konumu bildirdi mi bilmiyorum ama herkese ulaşmaya çalıştık tüm yetkililere.

Orada gazeteci değil gönüllü kurtarıcılardık...

Sarılar Mahallesi’nde bulunan çiftçileri organize ederek yaralıları traktör römorkları ile merkezi bölgeye sevk ettik. Belediye başkanlarını milletvekillerini aradık kimileri telefonlarına cevap vermedi verenlerde seferber oldu. Olay yerinde hayatını kaybeden çok insan vardı. Yaralı kurtulanlar yakınlarını aradı.

Ulaşımın zor hatta imkânsız olduğunu hava ambulanslarının bölgeye sevk edilmesini yetkililere ilettik. Kaza duyulduktan sonra yakınları olan koşarak olay yerine akın etti. Kazazedelerin yanı sıra yakınlarını sakinleştirmeye çalıştık. Belediye başkanları ile görüşmemizin ardından gelen dolmuşlarla durumu iyi olan vatandaşlar bölgeden uzaklaştırıldı.

Yetkililerden bölgeye vagonlu araç göndermelerini en azından ağır yaralıların naklinin bu şekilde sağlanmasının daha iyi olacağını söyledik.

Yaptıklarımızın bir kısmı buydu peki eksiklikler nelerdi?

İlk olarak koordine eksikliği vardı kurumlar kendi aralarında iletişimi tam sağlayamadı.

5 yıl önce tasarrufa gidilmek için çıkartılan bekçiler eksikti mesela onlar şuan görevli olsaydı bu olayı belki yaşamayacaktık.

Uzun süre kapalı kalmasının ardından 20 Mayıs’ta tekrar sefere açılan demir yolunun bakımları eksikti bu eksiklik nedeniyle Haziran ayında açılan ihale ‘ödenek tahsis emri çıkmadığından' iptal edildi.

Kurtarma çalışmaları eksikti çünkü AFAD ve AKUT olay yerine 3 saat sonra geldi. Sağlık ekiplerinden sonra gelmesi gereken en önemli ekipler AFAD ve AKUT'tu. Çorlu gibi Trakya’nın en büyük ve sanayinin en yoğun olduğu bölgede bir istasyonunun bulunmaması da ayrıca bir eksiklik.

Vicdan eksikti biz gazeteci olarak saatlerce kurtarma çalmalarına yardım ettik ne fotoğraf makinesini ne kameramızı çıkarttık. Fakat görüntü çekenlerde çoktu yardım etmek yerine öylece kenarda çektiler.

Denetimler, kayıtlar eksikti trene hangi istasyondan kaç yolcunun bindiği bilinmiyor. Yolcular trenin dolu olduğunu ayakta olan yolcuların dahi varlığından bahsediyor.

Milyonlarca kişinin yüreğine ateş düşen olayda Milli yas eksikti...

Bu olayda fazla olan tek şey acıydı...

Çocuğunu arayan anne, kardeşini isteyen vagonun başından ağlayarak ayrılmayan küçük kızın feryadı çok büyüktü...

Dün Önce Çığlıklar Arka Arkaya Geldi

Sonra Siren Sesleri,

Bugün de Selalar,

Bu Defa Ateş Herkesi Yaktı,

Tüm Milletimizin Başı Sağ Olsun...

 

 

 

 

 

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum