Reklam
Reklam
Ünzüle Coşkun

Ünzüle Coşkun

Ünzülece

Sigaraya Olan Ceza BONZAİ'ye Yok

06 Mayıs 2017 - 21:46

Ülkemizde kapalı alanlarda sigara içimine cezai işlem uygulandığı gibi uyuşturucu madde kullanımına da cezai işlem uygulanmalı. Ülkemizde ne yazık ki şuan ailelerin gençlerin en büyük sorunlarından biri sentetik uyuşturucu madde kullanımı. Aileler çaresizce uyuşturucu batağına düşen, düşürülen çocuklarını kurtarmanın peşindeyken devlet yetkilileri sigaranın peşinde. Son zamanlarda artan bonzai kullanımı herkesi canından bezdirmiş durumda. Artık tüm sokak başlarında madde kullanımının ardından yerde sızıp kalan veya kriz geçiren birine rastlar durumdayız. İnsanlar ilk vakalarda yerde yatanın rahatsızlandığını düşünerek yardım etmek için elinden geleni yaparlardı. Şuan büyük küçük herkes bu manzaralara alışmış yerde yatan birini gördüklerinde madde almıştır diyerek yanından geçer vaziyette.

Madde kullanımı sonrası krize giren bağımlı gençlerin rahatsızlandığını düşünerek yardım etmek amaçlı sağlık ekibine haber veriyor. Sağlık ekipleri ise olay yerine intikal ettiğinde rahatsızlanan bir vatandaş değil kendisini ve ailesini düşünmeyen madde bağımlısı gençler ile karşılaşıyor. Tıpta tedavisi bulunmayan bu madde kullanımına karşı bir şey yapamayan sağlık ekipleri bu defa çevredeki bilinçsiz vatandaşlar tarafından bir şey yapmadığı gerekçesi ile saldırıya uğruyor. Hayat kurtarmak için saniyelerle dakikalarla yarışan bu mesleğe gönül vermiş insanların amaçlarının hayat kurtarmak olduğunu bilmeyerek.

Bu maddeyi kullanana da satana da caydırıcı cezalar yaptırımlar uygulanmalı. Kullanan bir daha kullanmasın satan bir daha satamasın diye. Ama ne yazık ki uyuşturucu satıcılarını her ne kadar polis ekipleri yakalasa da çoğu çıkarıldığı mahkemeden elini kolunu sallayarak çıkıyor.

Uyuşturucu madde kullanan gençler kendinden geçtikten sonra yerde saatlerce ne halde olduklarını bilmeden yatsalar da onları o halde görenlerin içleri sızlıyor. Anne babalar tedirgin şekilde çocuklarını okula gönderiyor sokağa çıkartıyor hatta sokağa bile çıkartmıyor. Odasında otursun gözümün önünde olsun istiyor anneler. Bizler sanırım son şanslı çocuklardık. Sokaklarda güven içerisinde doya doya oynadık dolaştık.

Yetkililer bu sorunu kulak ardı etmek yerine çözüm üretme yoluna girmeli. Nasıl kapalı alanlarda sigara içenlere cezai işlem uygulanıyorsa madde kullanan kişilere de cezai işlem uygulanmalı. Yeni yasalar hazırlanmalı. Gençler geleceğimiz bir şekilde kurtarılmalı.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum