Reklam
Reklam

Tekirdağ'da Hangi Yasaklar Geri Gelecek?

Rahim Taşkın/Ünzüle Coşkun (Çorlu Haber) - Türkiye'de yeni kontrollü normalleşmede belirleyici kriter olan haftalık koronavirüs vaka sayıları il bazında belli oldu. Açıklanan rakamlara göre Tekirdağ çok yüksek riskli iller arasında yer aldı. Peki, Tekirdağ’da hangi yasaklar geri gelecek işte cevabı…

Tekirdağ'da Hangi Yasaklar Geri Gelecek?
Editör: Çorlu Haber
06 Mart 2021 - 21:11
Reklam
Sağlık Bakanlığı 27 Şubat-5 Mart tarihlerine ait haftalık koronavirüs vaka sayılarını açıkladı. 100 bin kişilik nüfusa göre illerde ortalama vaka sayıları kısıtlamaların kapsamında belirleyici oluyor. Haftalık ortalama 0-20 arası vaka sayısı olan iller düşük riskli, 21 ile 50 arasında vaka sayısı olan iller orta riskli, 51 ile 100 arasında vaka sayısı olan iller yüksek riskli ve 100'den fazla vaka sayısı olan iller de çok yüksek riskli olarak gruplandırılıyorlar.

Tekirdağ'da 20-26 Şubat tarihleri arasında vaka sayısı ortalama 85,55 olarak açıklanmıştı. Bu rakamla yüksek riskli iller arasında yer alan Tekirdağ’da yeni vaka sayısı ise 111,19'a olarak açıklandı. 15 günde bir yayınlanacak olan risk haritasında Tekirdağ’da vaka artışı düşmez ise İl Hıfzıssıhha Kurulları tarafından yeni yasaklar gündeme getirilecek.
ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLERDE DEVAM EDEN YASAKLAR
*Çok yüksik riskli illerde, genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacak.
* Yüksek riskli ve çok yüksek riskli illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması bir müddet daha pazar günü devam edecek.
* Çok yüksek riskli illerde restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane ve çay bahçesi gibi yerler bir süre daha kapalı kalacak.
* Yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerde; 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşların için getirilen sokağa çıkma süreleri 3 saatten 4 saate yükseltilecek olup 65 yaş ve üzeri vatandaşlar 10.00-14.00 saatleri arasında, 20 yaş altı çocuklar ve gençler ise 14.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.
* Halı saha ve yüzde havuzu gibi tesisler yüksek ve çok yüksek riskli illerde kapalı kalmaya devam edecek.
* Yüksek ve çok riskli şehirlerde nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek.
* Çok yüksek riskli illerde sivil toplum kuruluşları meslek odaları kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları yapılamayacak.
 

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum