Reklam
Reklam

"Sağlık Çalışanları İşsiz Kalma Korkusu Yaşıyor!"

Rahim Taşkın/Ünzüle Coşkun (Çorlu Haber) - Kamu Dışı Aile Sağlığı Platformu üyesi aile sağlığı çalışanı Hemşire Bülbül Onat Covid-19 mücadelesinde Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Çalışanlarının zorlu sürecini anlattı.

"Sağlık Çalışanları İşsiz Kalma Korkusu Yaşıyor!"
Editör: Çorlu Haber
29 Kasım 2020 - 17:23

Kamu Dışı Aile Sağlığı Platformu üyesi aile sağlığı çalışanı Hemşire Bülbül Onat Covid-19 salgınında en ağır yükü sağlık çalışanlarının üstlendiğini ifade etti. Onat yaptığı açıklamada, “Türkiye Koronavirüs Covid-19 salgınına karşı önlemler almaya devam ediyor. Ülkemizde birinci dalganın ikinci zirvesini yaşadığımız bu günlerde en ağır yükü sağlık çalışanları üstleniyor. İnsanların en güvende hissettikleri huzurlu ve rahat olabileceği yer kendi evleri ve ailelerinin yanıdır. Ancak Kamu Dışı Aile Hekimliği Çalışanları yer değiştirme hakları olmadığı için aile bütünlüğü bozulmuş çalışanlardır. Eşi, çocuğu farklı şehirlerde olan Kamu Dışı Aile Hekimliği Çalışanı hastalandığında veya eşi çocuğu hastalandığında ne olacak endişesi ile psikolojik baskı altında çalışmaya devam etmektedirler” dedi.
“180 GÜN ÜZERİ RAPOR ALANIN SÖZLEŞMESİ FESHEDİLİYOR”
Sağlık çalışanları işsiz kalma korkusu yaşıyor diyerek sözlerine devam eden Onat, “Covid -19 hastalığının meslek hastalığı olmasını konusunda çalışmaların yapıldığı şu günlerde Kamu Dışı Aile Hekimliği çalışanları hastalığa yakalanıp, uzun süren bir tedavi süreci olması ve 180 gün üzeri rapor alması durumunda sözleşmesi feshediliyor. Sağlık çalışanları işsiz kalma korkusu yaşıyor. Bu korku ve endişeyle yine psikolojik baskı altında çalışmaya devam ediyor. Ayrıca izinlerin kaldırıldığı, istifaların durdurulduğu bu dönemde kamu dışı aile Hekimliği çalışanı askere gidecek olursa, sözleşmesi feshediliyor. Askerlik dönüşü işsiz kalmış oluyor. Kamu Dışı Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Çalışanı(Hemşire, Ebe, Sağlık Memuru ve Acil Tıp Teknisyenleri) maalesef iş güvencesi olmadan maliye bakanlığından maaşını alıp sağlık bakanlığı adına tek bir özlük hakkı olmadan ve maalesef covit-19 ile en önde savaşan sağlık ordusudur! Dünya Sağlık Örgütü ( DSÖ ) Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca'nın önerisini kabul ederek, 2021 yılını tüm dünyada Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı ilan etti. Sayın Fahrettin Koca'nın sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonlarının yükseltilmesini amaçladıklarını vurguladığı bu dönemde Kamu Dışı Aile Hekimliği Çalışanlarına da sahip çıkıp, mağduriyetlerinin giderilmesi gerekmektedir” dedi.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum