Reklam
Reklam

Putin'den bir ambargo da İzmit Pişmaniyesine

Rusya’nın Türk malları için aldığı boykot kararı son olarak dünyaca ünlü İzmit pişmaniyesini vurdu. Rusya’ya ihraç edilmek istenen 20 ton pişmaniye, gümrükteki TIR’larda bozulmak üzere.

Putin'den bir ambargo da İzmit Pişmaniyesine
11 Aralık 2015 - 21:26

Rusya ile Türkiye arasında Rus savaş uçağının sınır ihlali yapması nedeniyle düşürülmesiyle başlayan diplomatik kriz, Rusya’ya ihraç edilen Türk mallarının boykot edilmesine neden olmuştu. Birçok yerli ürünün Rus gümrüklerinden dönmesiyle başlayan boykot uygulaması son olarak dünyaca ünlü İzmit pişmaniyesini de etkiledi. Kocaeli’nin İzmit ilçesinde üretilerek Rusya’ya ihraç edilmek için TIR’lara yüklenen 20 ton pişmaniye, günlerdir Rus gümrüklerinde bekletilerek ülkeye girişine izin verilmiyor.

RUSYA’DAN TÜRK İŞ ADAMLARINA BASKI ARTARAK SÜRÜYOR
Piyasa değeri 20 bin doları bulan 20 ton pişmaniyesinin Rusya gümrüklerinde bozulmak üzere olduğunu söyleyen Burşah Pişmaniye Genel Müdürü Mustafa Şahin, Rusya’da kurdukları depolama tesisinde de baskılarla karşılaştıklarını söyledi. Şahin, Rus yetkililerin sürekli denetimler yaparak depoyu boşaltmaları noktasında baskı uyguladıklarını belirtti.

"RUS SINIRINDA BEKLEYEN 20 TON PİŞMANİYE ÇÜRÜMEK ÜZERE"
Uçak krizinden 2 gün önce Rusya’ya ihraç edilmek üzere 1 TIR pişmaniye yaptıklarını söyleyen Şahin, “Sipariş aldığımız ürünleri gönderdik. Uçak krizi olduğu anda Rusya lideri Putin, bize bir ambargo koydu. Bu ambargo tam da bizim ürünümüzün Rus sınırına yaklaştığı anda oldu. Şu anda 15 gündür bizim TIR’ımız orda bekliyor. ‘Yapacak herhangi bir şey yok’ deniyor. Bir de Rusya’da olan depomuza ciddi baskılar yapılıyor. Hem Rus maliyesi hem de denetmenleri tarafından bizi yıldırma politikası uyguluyorlar ve her gün baskın yaparak evraklarımızı inceliyorlar. Allah’a şükürler olsun. Herhangi bir gayri resmi işimiz olmadığından sıkıntı çekmiyoruz” dedi.

"PUTİN’İN AMBARGOSU PİŞMANİYEYİ VURDU"
Rusya’daki depolarının mal sahipleri tarafından deponun boşaltılması noktasında kendilerine sürekli baskı uygulandığını da söyleyen Şahin, “Tamamen yüzde 100 Türk firması olduğumuz için şu anda depomuzdan hiçbir sevkiyat yapamıyoruz. Şu anda bizim oradaki yöneticimiz de depo arıyor. Başka depo aradığımızda da Putin’in talimatıyla Türk firmalarına depo da vermiyorlar. Bu yüzden depo bulmakta da zorlanıyoruz” diye konuştu.

"20 BİN DOLARLIK ÜRÜNÜ YERİNDEN KIPIRDATAMIYORUZ"
Ambargo nedeniyle büyük zarar içerisinde olduklarını söyleyen Şahin, “20 bin dolar civarında sadece TIR’da bekleyen ürünümüz var. Bir de bizim oradaki depoda bekleyen ürünlerimiz var. Biz ilk sevkiyattan sonra hemen ikinciyi de hazırlamıştık. O ürünlerimiz de buradaki depomuzda bekliyor. Rusya depomuzda da yaklaşık 20 bin dolar değerinde bir ürünümüz var. Şu anda o ürünleri hiçbir yere kıpırdatamıyoruz. Başka bir yere sevkiyat yapmamıza da izin vermiyorlar. Ki, pişmaniye çok hassas bir ürün. Biraz daha bu kriz devam ederse oradaki ürünleri de çöpe atmak zorunda kalacağız. En son dün yaptığım görüşmelerde Rusya’daki satış temsilcimiz de market raflarından ürünlerimizi indirmeye başlamış. Yani daha önce sattığımız malları da geri iade almak zorunda kalacağız” şeklinde konuştu.

"70 BİN DOLARLIK YATIRIMI ÇÖPE ATMAK ZORUNDA KALACAĞIZ"
Rusya bölgesine yaptıkları yatırımları silme noktasına geldiklerini belirten Mustafa Şahin, “Sadece Rusya’ya 70 bin dolar civarından bir yatırımım var, ürünler hariç. Çünkü orada depo tutuyorsunuz, personel çalıştırıyoruz. Rusya’da 5 tane personelimiz bir tane de sorumlu müdürümüz var, tamamı Türk. Bu kriz nedeniyle maaşlarını da ödemek zorundayız. Bir an önce sorunun çözümü noktasında gerekli yerlerden yardım bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

"HER YERLE GÖRÜŞTÜK BEKLİYORUZ"
Şahin, son olarak krizden etkilenmemek için birçok yere müracaat ettiklerini söyleyerek, şöyle konuştu:
“Kocaeli Ticaret Odası Başkanımız Murat Özdağ, sağ olsunlar çok ilgilendiler. TOBB, Rus Kriz Masası diye bir birim oluşturmuş oraya da gerekli müracaatlarımızı yaptık. Moskova’daki ticari ateşe ile de görüştük, onlar da ilgileniyor. Rusya’da RTİB Türk iş adamları birliği var onlarla da görüştük. Ama şu anda hiç kimse bir şey yapamıyor. Her görüşmemizde mecburen beklememiz gerektiğini söylüyorlar. Biz de bekliyoruz.”
 

E-Devlet giriş işlemlerine nereden ulaşabiliriz? E-Devlet şifresi nasıl alınır?

Editor:  admin

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum