Reklam
Reklam

Prof. Dr. Saydam'dan Toz Fırtınası Uyarısı, "Yarın Pencerelerinizi Bile Açmayın!"

Rahim Taşkın/Ünzüle Coşkun (Çorlu Haber) - Prof. Dr. Ahmet Cemal Saydam, Pazar günü Batı Akdeniz, Trakya, Ege Bölgesi ve Marmara’da etkili olması beklenen Sahra Çölü üzerinden gelecek bir toz yoğunluğu oluşacağını ve vatandaşların asla dışarı çıkmamaları gerektiğini açıkladı.

Prof. Dr. Saydam'dan Toz Fırtınası Uyarısı, "Yarın Pencerelerinizi Bile Açmayın!"
Editör: Çorlu Haber
28 Kasım 2020 - 23:31
Reklam

Prof. Dr. Ahmet Cemal Saydam, Pazar gününden itibaren Sahra Çölü'nden çok yoğun toz çıkışı beklentisi olduğunu açıkladı.
Vatandaşların evlerinde kalmasını ve pencerelerini bile açmamasını isteyen Saydam, “29 Kasım Pazar gününden itibaren Sahra Çölünden çok yoğun toz çıkışı beklenmekte. Toz ve bulutlu hava pazar günü Trakya, Marmara, Ege ve Batı Akdeniz'de etkili olacak. Yani virüsün yayılımı için gerekli olan canlı organizmalar havada çok yoğun olacak. Sayısı on binlere hatta yüz bine ulaşan taşıyıcıların etrafa saçabileceği virüs çok ama çok uzaklara taşınabilecek. Yani virüsün yayılımı çok daha kolay olacak.
Özetle bu hafta sonu özellikle batıda bulunduğunuz her yerde havada bulut var ise, bugünlerde alabildiğince gördüğünüz uzak mesafeler görünmez sanki sis varmış gibi bir görünüm almış ise kesinlikle dışarı çıkmayın. Bizim site içinde yürüdüm sokağa çıkmıyorum demeyin, pencerenizi bile açmayın. Poyrazmatiğiniz var ise mutlaka çalıştırın. Bu nedenle bugün ve yarın alışveriş işinizi tamamlayın. Bu toz taşınımı gelecek hafta ve ne yazık ki ondan sonraki hafta da artan bir şekilde devam edecek. Sizler dışında bunun bilincinde olmayan toplumdaki sayılar 50-60 binlere ulaşırsa şaşmayacağım. Hâlbuki yapılması gereken bizim kontrolümüz dışında gelişen bu olumsuz koşulları gören her duyarlı vatandaşımızın kendini temastan koruması olmalı.
Kış sezonu nedeni ile doğal atmosferik süreçler içerisinde artan daha da artacak olan Sahra tozu taşınımı sadece bizi değil Avrupa'yı da etkiliyor. Bu nedenle Aralık ayı tüm Avrupa için malesef yeni bir kaos anlamına gelecek” dedi.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum